Podczas dzisiejszej konferencji prasowej zaprezentowana została piąta gwiazdka naszego programu – Rozwój.

Trzeba postawić na rozwój Białegostoku poprzez przygotowanie długofalowych planów jak: Projekt Foresight Białystok 2050, mapa lokalnego potencjału gospodarczego, czy opiekunowie lokalnych inwestorów.

Musimy stworzyć mapę zasobów gospodarczych Białegostoku, aby wspólnie z przedsiębiorcami znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne dla samorządu oraz przedsiębiorców. Nie będziemy stawiać na wyimaginowanych inwestorów z zewnątrz, będziemy stawić na lokalny biznes- mówił Tadeusz Arłukowicz.

Firmy, które prowadzą działalność na terenie Białegostoku i tu wpłacą podatki będą mogły liczyć na kampanię promocyjną „Made in Białystok” wspieraną przez samorząd lokalny. Tadeusz Arłukowicz zapowiedział również uruchomienie programu TAK dla budżetu, dzięki któremu zmniejszą się radykalnie koszty obsługi długu, który w tym tylko roku kosztuje Białostoczan ponad 20 mln złotych. W tym celu ma zostać uchwalony przez Radę Miasta specjalny program aktywnego zarządzania mieniem gminnym. Jednym z ciekawych rozwiązań zaproponowanych przez mieszkańców i włączonym do programu komitetu „Białystok na TAK” jest także inkubator e- handlu.

Inwestycją która wypromuje Białystok w całej Polsce będzie budowa Centrum Nauki o Przyszłości LEM. Ma to być unikalne w skali świata przedsięwzięcie, łączące naukę z fantastyką, literaturą, ekologią i rozrywką. Według wstępnych szacunków rocznie Centrum będzie odwiedzać około milion osób, a taka ilość gości zapewni spory zastrzyk gotówki dla lokalnych przedsiębiorców.